Bijon somunlarımız  titreşim ve darbenin neden olduğu gevşemeyi önleyen somunlardır. Tekerlek bijon somunları güvenlik açısından diğer bijon somunları ile kıyaslanmaz. Çünkü imal ettiğimiz bijon somunları çalışma koşulları ne olursa olsun asla gevşemez. SOMUN ÇALIŞMA EMNİYETİ Fren, hızlanma ve dönüşlerde  nedeniyle virajlara ve burulma kuvvetlerine bağlı olarak yol tekerlekleri üzerindeki yanal eğilme kuvvetlerinin kombinasyonu, normal cıvatalı düzeneklerin yerleşmesine ve gevşemesine neden olur. İmal ettiğimiz bijon somunları dizaylarından dolayı tekrar gevşemeyi önleyerek kilitlenmeyi sağlar. Bu nedenle Tekerlek somunları güvenlik açısından diğer standart bijon somunları ile kıyaslanmayacak kadar çok daha üstündür. GEVŞEMEZ BİJON SOMUNU TİPLERİ 1-İKİ NOKTADAN KİLİTLEME YAPAN BİJON SOMUNU SOMUNUN YAPISI
GEVŞEMEZ BİJON SOMUNU-TEKER SOMUNU
GEVŞEMEZ BİJON SOMUNU-TEKER SOMUNU
1.Altıgen başlı bir rondela görevi yapan parça 2-Düz rondela görevi yapan parça. 3-Basma yüzeyi düz,ön yüzeyi kamalı rondela GEVŞEME NEDEN OLMAZ Somun yüzeylerindeki kama açısının, saplama-cıvata(bağlantı elamanı) dişin eğim açısından daha büyük olduğundan,gevşemeye karşı somunu tekrar kitler  ve gevşemez.Böylece somun baskı yükü asla değişmez. 1 parça 2.ci parça ile,2ci parça 3 nolu parça ile vibarasyon ,darbe veya başka nedenlerle oluşan gevşemelere karşı tekrar sıkma yükünün oluşmasını sağlarlar. ÖLÇÜ M22x1.5 Standart imalat. Farklı çap imalatı istenirse belli bir sayıda talep edilmesi gerekir.
2-KONİK BASKI YAPAN BİJON SOMUNU Bijon Somunu iki somundan oluşmaktadır. Baskıyı yapan somun konik olarak baskı yapmaktadır. İkinci somun bu somun üzerine monte edilir. GEVŞEME NEDEN OLMAZ Konik baskıyı somun gevşemeye başladığın da dik harekete karşı oluşan iki adet yanal kuvvet somunu derhal kilitleme yaptırır. Aynı tip somunun düz baskı yapan tipide vardır.
GEVŞEMEZ BİJON SOMUNU-TEKER SOMUNU
ÖLÇÜ M16x1.5/2 M18x1.5/2.5 M20x1.5/2.5 M22x1.5/2.5 İsteğe göre diş ölçüsü ve diğer çapla 3-DÜZ BASKI YAPAN BİJON SOMUNLARI Bijon Somunu iki somundan oluşmaktadır. Baskıyı yapan somun dış bükey işlenmiş somundur. İkinci somun bu somun üzerine monte edilir. GEVŞEME NEDEN OLMAZ Konik baskıyı somun gevşemeye başladığın da dik harekete karşı oluşan iki adet yanal kuvvet somunu derhal kilitleme yaptırır.
ÖLÇÜ M16x1.5/2 M18x1.5/2.5 M20x1.5/2.5 M22x1.5/2.5 İsteğe göre diş ölçüsü ve diğer çaplar GENEL BİLĞİ: BİJON SOMUNLARININ KULLANMA YERLERİ *Otobüs Tekerleri,Kamyon Tekerleri,Treyler Tekerleri,Vinç Tekerleri ve Gevşemesi istenmeyen benzer yerler ve isteğe göre gevşeme problemi olan her ekipmanda. GEVŞEMEZ BİJON SOMUNU FAYDALARI *Bijon somunları asla gevşemez *Dingillerde tekerlekleri korur *Montajı normal somun gibidir. BİJON SOMUNLARININ ÖMRÜ Bijon somun ömürleri sonsuzdur. BİJON SOMUN TORK DEGERLERİ Bijon somunları istenildiği gibi( torklama dahil)montajı yapılarak sıkma işlemi yapılır.